SANKTUARIUM
MATKI BOżej
Dobrej Drogi

O MATKO PRZEZ BOGA WYBRANA BĄDŹ NAM PROSTĄ DROGĄ DO PANA

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

VI Niedziela Wielkanocna – Odpust parafialny

9 maja 2021 r.

 

1.     Z powodu ograniczeń epidemiologicznych w naszym Sanktuarium może przebywać w górnym kościele 85 osób: mamy 53 miejsca siedzące i 32 miejsca na chórze. Dodatkowo 20 osób może być w dolnym kościele, gdzie jest transmisja online. Nosimy maseczki, odkażamy dłonie, zachowujemy odstępy. Gdy w środku będzie maksymalna liczba wiernych to na schodach zostaną umieszczone tablice, aby już nie wchodzić do Sanktuarium. Z dolnego kościoła można wziąć krzesła dla osób, które nie zmieszczą się, a chcą uczestniczyć w liturgii na zewnątrz. Uprzejmie prosimy o przestrzeganie ograniczeń.

2.     Obchodzimy dzisiaj nasz odpust parafialny. Kazania na wszystkich Mszach św. głosi o. Artur Niechwiej SJ, dyrektor Szkoły Podstawowej Jezuitów w Mysłowicach. Sumie odpustowej o godz. 12.30. będzie przewodniczył ks. biskup Jan Kopiec. O godz. 17.30 zapraszamy na nabożeństwo majowe i nieszpory odpustowe.

3.     Spotkanie Grupy Biblijnej we wtorek o godz. 19.15 w dolnym kościele.

4.     Nabożeństwo fatimskie w czwartek o godz. 19.00.

5.     W piątek rozpoczynamy Nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

6.     Z powodu ograniczeń epidemiologicznych, dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej, zostały podzielone na 5 grup, a sama uroczystość będzie miała miejsce przez dwa weekendy:

w sobotę 15 maja o godz. 10.30 i 12.30 oraz w niedzielę 16 maja o godz. 10.30. Z powodu uroczystości wyjątkowo Msza św. w niedzielę 16 maja będzie przesunięta na godz. 9.00. Prosimy, by osoby nie związane bezpośrednio z dziećmi komunijnymi wybrały tego dnia inną godzinę Mszy św. niż 10.30.

w sobotę 22 maja o godz. 12.30 oraz w niedzielę 23 maja o godz. 12.30.

7.     Koło Przyjaciół Radia Maryja zaprasza w przyszłą niedzielę na Eucharystię o godz. 18.00 w intencji Kościoła, papieża, naszej Ojczyzny oraz o rozwój dzieła nowej ewangelizacji przez Radio Maryja i TV Trwam.

8.     W przyszłą niedzielę po Mszach św. Caritas naszej parafii zbiera ofiary do puszek dla potrzebujących.

9.     Przez cały maj o godz. 17.30 zapraszamy na nabożeństwa ku czci Matki Bożej. Z wyjątkiem środy, kiedy o godz. 17.15 kontynuujemy Nowennę do Matki Boskiej Kochawińskiej

10. W tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do Pana śp. Ryszard Borchet, Marian Wojakowski, Stanisław Chomiak. Za nich i wszystkich naszych zmarłych módlmy się: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie… Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

 

Drogim Parafianom życzymy zdrowia i potrzebnych łask 

 

 

 

Odezwa Biskupa Gliwickiego przed święceniami kapłańskimi w roku 2021

Drodzy Współbracia w kapłańskim posługiwaniu,

Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego,

Umiłowani Diecezjanie!

Życie Kościoła Powszechnego wyznacza nam czasy i zadania, którym musimy sprostać, a które jednocześnie są wyrazem naszego wzrastania pod czujnym okiem Dobrego Stwórcy. Jednym z przejawów dobroci Boga jest największy dar pozostawiony przez Jezusa Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy, a którym jest Eucharystia. Jak jednak miałaby się ona uobecniać przez wieki w życiu Kościoła, gdyby nie zastępy tych, którzy odpowiadali na Boże wezwanie do służby Kościołowi w kapłaństwie Chrystusa? To dzięki takim odważnym decyzjom wielu młodych ludzi, dziś możemy jeszcze się cieszyć korzystaniem z darów ołtarza, mimo że w wielu regionach świata brak kapłanów sprawia, iż Eucharystia staje się wydarzeniem rzadkim lub nawet niemożliwym.

            Jak co roku, zbliżająca się uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w naszej wspólnocie Kościoła gliwickiego, niesie nową nadzieję, w której biskupi i prezbiterzy pozyskają nowych współpracowników w służbie Bogu i Kościołowi. Po gruntownym przygotowaniu duchowym, latach studiów i pracy nad własną dojrzałością, sześciu młodych mężczyzn, przez moja posługę, otrzyma święcenia kapłańskie w stopniu prezbitera.

            W tym roku święcenia przyjmą:

            1. Diakon Michał Dielehner z parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku

            2. Diakon Michał Jendrzok z parafii Matki Boskiej Matki Kościoła w Lisowie

            3. Diakon Krystian Kitowski z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach-Bojkowie

            4. Diakon Adrian Kurzal z parafii Chrystusa Króla w Bytomiu-Stolarzowicach

            5. Diakon Emanuel Polok z parafii Miłosierdzia Bożego w Gliwicach

            6. Diakon Dominik Swoboda z parafii Św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Pawonkowie.

            Podniosła uroczystość święceń prezbiteratu będzie miała miejsce w gliwickiej katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 22 maja br. o godzinie 9.30. Świadomi jesteśmy, że trwająca epidemia i związane z nią obostrzenia, nie pozwolą uczestniczyć w tej uroczystości wszystkim, którzy by tego pragnęli. Zachęcam jednak do duchowej łączności w tej wielkiej modlitwie Kościoła gliwickiego za nowych kapłanów oraz udziału w tym wydarzeniu za pomocą transmisji internetowej.

            Już teraz zwracam się z serdecznym słowem wdzięczności do rodziców, bliskich i przyjaciół naszych młodych kapłanów oraz wspólnot parafiach, w których się wychowali, a które przez lata kształtowały ich do podjęcia odpowiedzialnej decyzji pełnienia zadań, które zleca im Kościół.

            Wam drodzy młodzi przyjaciele, życzę wytrwałości w Chrystusowym kapłaństwie i wierności Jemu i Jego Kościołowi.

            Całą wspólnotę Kościoła gliwickiego, Czcigodnych Kapłanów, osoby życia konsekrowanego i was drodzy Siostry i Bracia, gorąco proszę o modlitwę za waszych kapłanów, szczególnie naszych młodych kandydatów do święceń, by byli wierni Bogu i codziennym postępowaniem świadczyli o Jego posłannictwie. Proszę was także o wytrwałą modlitwę za nasze Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu, jego kleryków i przełożonych oraz o nowe, święte powołania do służby kapłańskiej, zakonnej i misyjnej, aby Dobry Bóg trwał w swoim Kościele, także przez kolejne zastępy swoich wiernych sług, którzy sprawować będą święte tajemnice ołtarza i głosić swoim braciom Dobrą Nowinę o zbawieniu.

            Trwając w oczekiwaniu radosnej uroczystości święceń kapłańskich z serca błogosławię i ogarniam wszystkich serdeczną modlitwą.

                                                                                              Wasz biskup

                                                                                               † Jan Kopiec

 

Gliwice, 29 kwietnia 2021 roku

 

 

Modlitwy, które można odmawiać przyjmując Komunię duchową:

1. O mój Jezu, wierzę, że jesteś prawdziwie obecny w Najświętszym Sakramencie. Kocham Cię nade wszystko i pragnę Cię posiadać w mej duszy.

2. Jezu mój! Wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę Cię posiadać w duszy mojej. Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do serca mojego. Amen

3. Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności. Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł. Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie! Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję. Amen.

 

 

Ogłoszenia stałe

1.    Msza św. w intencji dobroczyńców kościoła i domu zakonnego za wstawiennictwem św. Józefa w każdą środę o godz. 8.00.

2.    Nowenna do Matki Boskiej Kochawińskiej w środy o godz.  17.15. Po niej Msza św. w intencji podziękowań i próśb złożonych w czasie nowenny o godz. 18.00.

3.    Adoracja Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do piątku po Mszy św. wieczornej do godz. 20.00.

4.   Spowiedź przed każdą Mszą św., a także w tygodniu podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu od godz. 19.00 do 20.00. Spowiedź w pomieszczeniu dla dzieci – na prawo od wejścia głównego.

5.    Osoby przyjmujące Pana Jezusa do ust podczas Komunii św. prosimy o podchodzenie tylko w środkowej nawie kościoła.

6.    Zachęcamy do nabycia i lektury „Gościa niedzielnego”.

7.    Caritas parafialna rozdaje bony w I i II środę miesiąca w godz. 16.00-17.00.

8. Z powodu koronawirusa nie zbieramy już dewocjonaliów. Natomiast można cały czas pod chórem zostawiać polskie i zagraniczne znaczki. Nie należy ich samemu odklejać. Najlepiej wyciąć je z koperty z marginesem minimum pół centymetra. Pieniądze ze sprzedaży znaczków przeznaczone są na misje.

9. Na terenie Diecezji Gliwickiej obowiązuje ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy świętej.

10. W Sanktuarium została zamontowana kamera. Transmisje Mszy św. i nabożeństw znajdziemy na kanale YouTube wpisując nazwę naszej parafii.

niedziela, 9 maja

06:30

 1. Za + Andrzeja Polok 21/30.

07:30

 1. Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

08:00

 1. W intencji Pawła w 86 rocz. urodzin. Dziękczynna, z prośbą o dalsze Boże prowadzenie, potrzebne łaski, zdrowie i opiekę Matki Bożej Dobrej Drogi.

09:30

 1. W intencji Agnieszki i Leszka z okazji urodzin. Dziękczynna, z prośbą o zdrowie, błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej Dobrej Drogi.

11:00

 1Za + Marka Mizgalskiego w 1 rocz. śmierci.

12:30

 1. Uroczysta Suma Odpustowa w intencji Parafii.

14:30

 1. Za + Joannę Maksymowicz-Organek od sąsiadów z ul. Andromedy 6.

16:00

 1. Za + męża Stanisława oraz ++ rodziców.

17:30

 1. Nabożeństwo majowe.

18:00

 1. Za ++ rodziców Helenę i Władysława Turek, Zygmunta Kupca i ++ z rodziny Turek, Kupiec oraz + Jana.

19:30

 1. Za ++ rodziców chrzestnych Helenę Wiśniewską i Antoniego Kasprzyka.

 

poniedziałek, 10 maja

07:00

 1. Za + Andrzeja Polok 22/30.

08:00

 1. Za ++ kolegów Janka i Franka.

 2. W intencji Ewy i Mirosława Olszak-Biel z prośbą o uleczenie z choroby.

17:30

 1. Nabożeństwo majowe.

18:00

 1. Za ++ rodziców Antoniego i Lidię, ++ z rodziny z obu stron

 2. Za + Jerzego Jarzembowskiego od sąsiadów z ul. Centaura 29.

 3. Za + Mamę Gizelę w 16 rocz. śmierci i + tatę Władysława.

 4. Za + Jerzego Suwińskiego.

 5. Intencja zbiorowa za zmarłych.

 

wtorek, 11 maja

07:00

 1. Za + Andrzeja Polok 23/30.

 2. Za + Zygmunta Celińskiego w 1 rocz. śmierci, ++ rodziców i teściów oraz ++ krewnych z obu stron.

08:00

 1. Za ++ Franciszkę (K) Waluś z rodzicami i rodzeństwem.

 2. Za ++ w czyśćcu cierpiących.

17:30

 1. Nabożeństwo majowe.

18:00

 1. Za + Adama Hrycyszyna w 2 rocz. śmierci, ++ rodziców, + Rudolfa Sznajder, ++ z rodziny Nowak.

 2. Za ++ Stanisławę i Tadeusza Walak o łaskę życia wiecznego.

 3. Za ++ rodziców Barbarę i Janusza Ziółkowskich i ++ z rodziny.

 

środa, 12 maja

07:00

 1. Za + Andrzeja Polok 24/30.

08:00

 1. W intencji dobroczyńców kościoła i domu zakonnego.

 2. W intencji Ewy i Mirosława Olszak-Biel z prośbą o uleczenie z choroby.

17:15

 Nowenna do Matki Boskiej Kochawińskiej.

18:00

 1. W intencji próśb i podziękowań złożonych w czasie nowenny.

 2. Za + Bogdana Dąbrowskiego w 6 miesięcy po śmierci.

 3. W intencji Barbary i Krzysztofa o trzeźwość i nawrócenie oraz powrót do Kościoła.

 4. Za ++ rodziców Helenę i Mieczysława oraz rodzeństwo Ewę, Jadwigę i Bogumiła (M).

 5. O szczęśliwy przebieg operacji i zdrowie dla Jerzego, dary Ducha Świętego dla lekarzy.

 

czwartek, 13 maja

07:00

 1. Za + Andrzeja Polok 25/30.

08:00

 1. Za ++ z rodziny Rogozińskich, o życie wieczne.

17:30

 1. Nabożeństwo majowe.

18:00

 1. W intencji Antosi Pyrki z okazji 7 rocz. urodzin. Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo, zdrowie, dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej Dobrej Drogi.

 2. Za ++ z rodzin Bartel, Juraszek oraz Pindel.

 3. Za + Helenę Skulską o szczęście wieczne w niebie.

 4. Za + Urszulę Ziber o spokój duszy.

 5. Za + Wiesławę Ćwiklak o zbawienie wieczne.

19:00

 1. Nabożeństwo fatimskie.

 

piątek, 14 maja

07:00

 1. Za + Andrzeja Polok 26/30.

08:00

 1. Za ++ z rodziny Ławeckich i Skowrońskich.

 17:30

 1. Nabożeństwo majowe.

18:00

 1. W intencji Marty z okazji 60 rocz. urodzin. Dziękczynna za otrzymane łaski, z prośbą o zdrowie, błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej Dobrej Drogi.

 2. W intencji Marii i Grzegorza w 5 rocz. zawarcia sakramentu małżeństwa. Dziękczynna za otrzymane łaski, z prośbą o Boże prowadzenie, zdrowie błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej Dobrej Drogi.

 3. Za + Zofię.

 4. Za + Karola Ochudlo w 20 rocz. śmierci, ++ rodziców i rodzeństwo z obu stron.

 

sobota, 15 maja

07:00

 1. Za ++ rodziców Franciszkę i Stanisława.

08:00

 1. O nawrócenie rodziny.

 2. Za + Andrzeja Polok 27/30.

10:30

 1. W intencji dzieci przystępujących po raz pierwszy do Komunii świętej oraz ich rodzin o łaskę wiary, nadziei i miłości oraz opiekę Matki Bożej Dobrej Drogi w ich życiu – klasa 3A SP12.

12:30

 1. W intencji dzieci przystępujących po raz pierwszy do Komunii świętej oraz ich rodzin o łaskę wiary, nadziei i miłości oraz opiekę Matki Bożej Dobrej Drogi w ich życiu – klasa 3B SP12.

17:30

 1. Nabożeństwo majowe.

18:00

 1. W intencji Roberta w 40 rocz. urodzin i Kasi w 20 rocz. urodzin. Dziękczynna za otrzymane łaski, z prośbą o zdrowie, Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej Dobrej Drogi.

 2. Za ++ Zofię i Romana Gruszczyńskich, Halinę i Lecha Gawron.

 3. W intencji Zofii Żukowskiej. Dziękczynna za otrzymane łaski, z prośbą o zdrowie, Boże błogosławieństwo na dalsze lata, łaskę wiary, dary Ducha Świętego i opiekę Matki Boskiej Kochawińskiej.

 4. Za ++ z rodziny Majda i Szumskich oraz ++ w czyśćcu cierpiących.

 

niedziela, 16 maja

06:30

 1. Za + Andrzeja Polok 28/30.

07:30

 1. Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

08:00

 1. Za ++ Artura i Annę Wójcik.

09:00

 1. Za ++ Kazimierę i Władysława Zapart, ++ teściów Elżbietę i Konrada Kolaczek oraz + Wiktorię Wolnik, rodziców i rodzeństwo z obu stron.

 2. Za + Józefa Wowko w rocznicę śmierci oraz ++ krewnych.

10:30

 1. W intencji dzieci przystępujących po raz pierwszy do Komunii świętej oraz ich rodzin o łaskę wiary, nadziei i miłości oraz opiekę Matki Bożej Dobrej Drogi w ich życiu – klasa 3C SP12.

12:30

 1. W intencji dzieci obchodzących 1 rocz. przyjęcia sakramentu Chrztu św., ich rodziców i chrzestnych. Dziękczynna za rok życia, z prośbą o zdrowie, potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej Dobrej Drogi.

14:30

 1. W intencji Patrycji w 20 rocz. urodzin i Stanisława w 30 rocz. urodzin. Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o zdrowie, błogosławieństwo Boże, dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej Dobrej Drogi.

16:00

 1. W intencji Ewy Olszak Biel z prośbą o uzdrowienie z poważnej choroby, przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i św. Andrzeja Boboli, od Róż Różańcowych nr 8. Panie bądź wola Twoja.

17:30

 1. Nabożeństwo majowe.

18:00

 1. W intencji Kościoła, papieża, Ojczyzny, dzieła ewangelizacji przez Radio Maryja i TV Trwam.

19:30

 1. Za + ks. Stanisława Borowiaka.

Porządek Mszy św.

W niedziele i święta:

6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.00 (lipiec – sierpień zamiast o 16.00 jest Msza św. o godz. 19.30)

W dni powszednie:

7.00, 8.00 i 18.00

Sakrament pokuty

Spowiadamy przed każdą Mszą św. rano i wieczorem, a także od poniedziałku do piątku w czasie wystawienia Najśw. Sakramentu (od godz. 19.00 do 20.00).

W I piątki miesiąca spowiadamy od godz. 16.00 do 20.00; pod koniec Adwentu i Wielkiego Postu są wyznaczone dni i godziny w szerszym zakresie. Istnieje też możliwość umówienia się na spowiedź z poszczególnymi kapłanami.

Porządek nabożeństw:

– nieszpory w I niedziele miesiąca + Boże Narodzenie, Wielkanoc i w Sylwestra

(miesięczne)

– nabożeństwo majowe codziennie godz. 17.30

– nabożeństwo czerwcowe codziennie godz. 17.30 (w każdy I piątek miesiąca i Uroczystość NSPJ)

– nabożeństwo październikowe różańcowe codziennie godz. 17.30 (z wyjątkiem śród gdy o godz. 17.15 jest Nowenna do Matki Boskiej Kochawińskiej)

– wypominki za Zmarłych od 2 listopada przez cały miesiąc codziennie o godz. 17.30 (z wyjątkiem śród gdy o godz. 17.15 jest Nowenna do Matki Boskiej Kochawińskiej)

(pasyjne)

– nabożeństwo Drogi Krzyżowej – piątki Wielkiego Postu – dla dzieci i dla wiernych (w Wielki Wtorek ulicami osiedla, w czasie rekolekcji parafialnych)

nabożeństwo Gorzkich Żali – niedziela godz. 17.00

(maryjne)

– nieustanna Nowenna do Matki Boskiej Kochawińskiej, Matki Bożej Dobrej Drogi w każdą środę godz. 17.15

– Godzinki ku czci Niepokalanej – niedziela godz. 7.30

– nabożeństwo I sobót – pierwsza sobota miesiąca godz. 17.15 (z wyjątkiem maj, czerwiec, październik, listopad)

– nabożeństwo fatimskie – maj-październik, 13 dzień miesiąca godz. 19.00

– koronka do Bożego miłosierdzia – każdy piątek godz. 17.10; III czwartek miesiąca o godz. 15.00

– nabożeństwo w intencji kapłanów i powołań – każdy czwartek godz. 17.10 (z wyjątkiem maj, czerwiec, październik, listopad)

– nabożeństwo do św. Michała Archanioła – każdy 24 dzień miesiąca po Mszy św. wieczornej

Kancelaria

Kancelaria mieści się obok kościoła. 

Godziny otwarcia: poniedziałek i czwartek (9.00-10.00 i 17.00-19.00), sobota 9.00-10.00.

Jeżeli link nie działa prosimy w wyszukiwarce na YouTube odszukać: Parafia Matki Boskiej Kochawińskiej Gliwice – transmisja na żywo

Nasza Parafia

Wsparcie: Bank PKO BP 98 1020 2401 0000 0202 0182 2493

ul. Kopernika 63 a
44-117 Gliwice

ZADZWOŃ

Kancelaria parafialna: poniedziałek i czwartek 9.00-10.00, 17.00-19.00 sobota 9.00-10.00
Kancelaria mieści się obok kościoła.

+48 32-338-54-55

NAPISZ

Adres naszej strony: www.jezuicigliwice.pl

parafiagliwice@jezuici.pl

www.jezuicigliwice.pl 2020 wszystkie prawa zastrzeżone.